Przejdź: System reklamy Test

Farbowanie włosów w ciąży

Zobacz również: |

Farbowanie włosów w ciąży

Czas ciąży 
Ciąża, to czas, w którym kobieta szczególnie zastanawia się nad tym, co funduje sobie, czyli swojej psychice i ciału. Zastanawia się, ponieważ ma świadomość, że podejmowane wówczas działania nie dotyczą tylko jej. Nie są bowiem obojętne dla rozwoju, stanu, kondycji i samopoczucia dziecka, które rozwija się w jej łonie. Kobiety w ciąży zastanawiają się więc, jak uniknąć napięć i stresów, które szkodzą dziecku. Myślą też o tym, jak pogodzić satysfakcjonujący wygląd z dobrem dziecka. Problem ów dotyczy zabiegów pielęgnacyjnych i upiększających ciało i stosowanych w nich kosmetyków. Wiele pań oczekujących rozwiązania boryka się z problemem, jakim jest farbowanie włosów w ciąży.

Farbowanie włosów w ciąży, eksperci na tak
Pierwszym krokiem, jaki podejmują ciężarne kobiety chcące farbować włosy, są pytania do ekspertów. Eksperci nie mający nic przeciwko temu, popierają swoje opinie tym, że nie istnieją naukowe dowody na to, że malowanie włosów w ciąży jest szkodliwe. Ich zdaniem, ilość niekorzystnych substancji mogących wniknąć do organizmu przez skórę podczas farbowania jest tak znikoma, że nie docierają one do krwioobiegu dziecka. Dla pewności, specjaliści ci zalecają przerwę w farbowaniu włosów na trzy pierwsze miesiące ciąży. Przerwa ta daje pewność, że niekorzystne substancje zawarte w farbach nie przedostaną się do organizmu dziecka w czasie gdy rozwija się układ nerwowy i wszystkie najważniejsze organy.

Farbowanie włosów w ciąży, eksperci na nie
Istnieją eksperci, którzy zdecydowanie odradzają malowanie włosów w ciąży. Argumentują to tym, że wprawdzie nie ma badań potwierdzających szkodliwość takich zabiegów, ale nie ma i takich, które całkowicie ją wykluczają. Zalecają więc dmuchać na zimne i dla dobra dziecka, przez dziewięć miesięcy powstrzymać się od tego typu zabiegów.

Farbowanie włosów w ciąży, fakty
Fakty są takie, że do końca nie wiadomo, czy malowanie włosów w ciąży jest szkodliwe. Wiadomo też, że wpływ farbowania może być różnoraki w zależności od stanu zdrowia kobiety, indywidualnych cech płodu i zastosowanych farb.

Ciąża a farbowanie włosów farbami z amoniakiem
Powszechnie wiadomo, że tradycyjne farby do włosów zawierają amoniak. Jest to duszący i przykry do zniesienia gaz, który ulatnia się bardzo szybko. Podczas zabiegu woń amoniaku może wzmagać bóle głowy i mdłości. Może być więc tak, że kobieta będąca w ciąży, będzie w tym czasie gorzej znosić takie zabiegi. Z drugiej strony, ulatniający się amoniak nie ma praktycznie szans na dotarcie do organizmu dziecka.

Ciąża a farbowanie włosów farbami bez amoniaku
Farby bez amoniaku nie posiadają przykrej i mogącej wzmagać mdłości charakterystycznej woni. W zamian za to, będąca w ich składzie metyloanilina o wiele dłużej pozostaje w strukturze włosów niż amoniak. Trzeba dodać, że nie istnieją dowody na szkodliwy wpływ tego typu farb na rozwój dziecka.

Ciąża a farbowanie włosów metodami alternatywnymi
Panie obawiające się szkodliwego wpływu na rozwijające się dziecko farb z amoniakiem lub bez, mają do wyboru co najmniej trzy alternatywne metody koloryzacji głów. Mogą korzystać z płukanek, farb bio lub henny. Wszystkie te metody bazują na ekstraktach z roślin. Są w stu procentach naturalne. I tu jednak nie ma badań potwierdzających szkodliwość lub brak szkodliwości podczas ciąży.

Farbowanie w ciązy, a stan kobiety
Nie bez znaczenie jest fakt, że farbowanie włosów dla niektórych kobiet jest bardzo istotne. Mówiąc wprost, czują się źle i dyskomfortowo gdy nie mogą zadbać o siebie w taki sposób. Jeśli niemożność korzystania z tego typu zabiegów powoduje u kobiety duży stres, warto rozważyć sens takiej rezygnacji. Wiadomo przecież, że stres przeżywany przez kobietę niekorzystnie wpływa na dziecko. W takich sytuacjach, najlepiej zacisnąć zęby na pierwsze trzy miesiące, po czym korzystać z farbowania.

Ciąża farbowanie włosów w domu
Wiele kobiet farbuje włosy samodzielnie w warunkach domowych. Jeśli chcą kontynuować to w czasie oczekiwania na dziecko, powinny zorientować się, jakie farby do włosów dla kobiet w ciąży są najlepsze. Na opakowaniach farb powinny znajdować się takie informacje. W okresie ciąży, do samodzielnej koloryzacji włosów najlepiej stosować farby działające krótkotrwale, farby z niską zawartością amoniaku, farby roślinne lub szampony koloryzujące.

Koloryzacja włosów w ciąży u fryzjera
W stanie błogosławionym, najbezpieczniej jest farbować włosy u fryzjera. Chodzi o to, że zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety, istotnie wpływają na wynik farbowania. Może być tak, że dla osiągnięcia oczekiwanego efektu, trzeba będzie zastosować inną mieszankę farb. Poza tym, profesjonalista dobierze najlepsze farby do włosów dla kobiet w ciąży, co da gwarancję komfortu podczas zabiegu i zadowolenia z osiągniętych rezultatów.

Zdecyduj sama
Decyzję o farbowaniu włosów podczas ciąży podejmujesz sama i na własną odpowiedzialność. Pewne jest to, że dobrze jest zrezygnować z tego w pierwszym trymestrze. Na szkodliwość i nieszkodliwość różnego rodzaju farb do włosów dla Ciebie i dziecka, stosowanych w drugim i trzecim trymestrze nie ma żadnych dowodów!

Zobacz koniecznie: |
Pielęgnacja włosów jest bardzo istotna w życiu każdej kobiety. Nie jest łatwo utrzymać długich włosów w dobrej kondycji, ponieważ codziennie poddawane są różnym wyzwaniom takim jak czesanie, prostowanie czy suszenie. Również częste mycie może źle odbić się na stanie zdrowia włosów. Jeżeli jednak zacznie się stosować różnego rodzaju odżywki i preparaty można zapobiec rozdwajaniu końcówek i przesuszania. Obecnie coraz bardziej popularne stają się wizyty w salonach odnowy gdzie z pomocą specjalnych środków można przywrócić blask i objętość, które dodatkowo podtrzymają ten efekt przez wiele dni. Często wystarczy jedna lub dwie wizyty aby znów cieszyć się pięknymi włosami. Oczywiście nie można się wtedy zaniedbać ponieważ znów trzeba będzie odwiedzić salon odnowy.