Farbowanie włosów henną
Naturalna henna na włosy
Trudno wyobrazić sobie pielęgnację włosów bez farbowania ich. To ostatnie najpierw upiększa naszą głowę, a dopiero potem pielęgnuje. Tak w każdym razie zachowują się chemiczne farby, które stosuje większość z nas. Ci, którym zależy na jednoczesnym upiększaniu i pielęgnowaniu głowy, mają alternatywę, jaką są naturalne farby do włosów. Farby takie, to między innymi henna na włosy. Farbowanie włosów, to zwyczaj kultywowany przez ludzi od tysięcy lat. Na przestrzeni wieków nie korzystano z łatwych i szybkich w stosowaniu chemicznych farb. Zamiast nich, wykorzystywano nieco trudniejsze i wymagające większego zaangażowania naturalne farby do włosów. Ostatnimi czasy, zapomniane nieco farbowanie włosów henną wraca do łask. Stosuje ją coraz więcej osób i coraz więcej wyraża zadowolenie z tego powodu.
Henna do włosów, co to takiego?
Henna do włosów i nie tylko, to naturalna farba pozyskiwana z roślin. Farbę tę z równym powodzeniem stosuje się do uzyskiwania wymarzonego odcienia skóry, brwi i rzęs. Podobnie jak inne naturalne farby do włosów, henna ma postać proszku, z którego przyrządza się mieszankę do farbowania. Przyrządza się ją, mieszając zielony proszek z letnią lub gorącą wodą lub z sokiem z cytryny. Wszystko zależy od tego, jaki odcień chcemy osiągnąć.
Jak działa henna do włosów?
Farba tego typu działa zupełnie inaczej niż jej chemiczne odpowiedniki. Farby chemiczne działają poprzez wnikanie w strukturę włosów. Henna na włosy działa poprzez łączenie się z keratyną i otulanie włosów.
Farbowanie henną, jakie włosy?
Niestety, nie każde włosy nadają się do farbowania henną. Naturalna henna do włosów, najlepiej sprawdza się na głowie, która nie była przedtem farbowana. Koloryzacja roślinna najlepiej służy wzmacnianiu, odświeżaniu i nadawaniu blasku naturalnym kolorom włosów. Zacznijmy od tego, że henna nie rozjaśnia włosów, a jedynie je przyciemnia. Rozjaśniają je tylko substancje chemiczne. Farbowanie henną może przynieść niewłaściwe efekty w przypadku włosów rozjaśnianych. Zamiast wymarzonego koloru można uzyskać odzień zieleni. Włosy rozjaśniane należy farbować dwufazowo, zaczynając od pomalowania ich na czerwono henną w tym samym kolorze.
Farbowanie włosów henną, pierwsze kroki
Przystępując do naturalnej koloryzacji, trzeba wiedzieć, że farbowanie włosów henną przebiega zupełnie inaczej niż stosowanie farb dostępnych w drogeriach. Przed nałożeniem farby, należy dokładnie umyć włosy szamponem bez silikonu. Utrudnia on bowiem przyjęcie henny przez włosy. Naturalne farby do włosów wymagają wcześniejszego przygotowania. Odpowiednią ilość proszku trzeba rozrobić z właściwą ilością letniej lub gorącej wody, przykryć folią i pozostawić na noc. Na umyte włosy nakładamy papkę, zawijamy folią i ręcznikiem i trzymamy 6 godzin. Myjemy włosy delikatnym szamponem. Całkowity efekt farbowania uzyskuje się po kilkudziesięciu godzinach.
Farbowanie henną, środki ostrożności
Henna, to naturalny, ale silnie działający specyfik. Farbowanie włosów trzeba przeprowadzać w rękawiczkach, uważając przy tym na skórę rąk i głowy. Henna silnie barwi skórę i trudno ją zmyć. To samo dotyczy ubrania.
Henna na różne kolory włosów
Choć henna do włosów tylko je przyciemnia, stosując ją można uzyskiwać różne kolory. Aby to osiągnąć, warto wiedzieć jak różne rodzaje henny farbują włosy.
Henna do włosów kolory brązowe
Aby uzyskać jasnobrązowe kolory włosów, należy stosować farbę typu henna indyjska, indygo, amla, bhringaraj, neem i nakładać ją na włosy o barwie ciemny blond. Ta sama farba da efekt średniego, orzechowego brązu, jeśli nałożymy ją na włosy w kolorze jasnego brązu. Nałożona na włosy ciemnobrązowe, da efekt ciemnej czekolady.
Henna do włosów kolory czerwone i rude
Naturalna i czysta henna do włosów da odcień czerwieni na włosach jasnych i odcień mahoniu na włosach ciemnych. Świetnie radzi sobie z siwymi włosami. Stanowi świetną odżywkę dla włosów. Z kolei henna z amlą i i jatrophą, w zależności od odcienia wyjściowego, barwi włosy na rudo lub pomarańczowo.
Henna do włosów kolory czarne
Stosując farbę typu henna, indygo, amla uzyskamy ciepły odcień czerni. Z kolei farba typu henna indygo barwi włosy na chłodną czerń z niebieskim połyskiem.
Farbowanie henną, efekty dodatkowe
Stosując hennę na włosy, zyskujemy nie tylko efekt nowego, świeżego i naturalnego koloru. Substancje pochodzenia roślinnego fundują włosom pielęgnację, którą trudno porównać z tą, jaką dają tworzone sztucznie szampony i kosmetyki. Stosując hennę, sprawiamy, że włosy stają się grubsze i mocniejsze. Po kilkukrotnym farbowaniu wyraźnie przestają wypadać. Naturalne składniki farb korzystnie wpływają na gruczoły łojowe usytuowane w skórze głowy. Przywracają włosom moc i blask. Henna, to naturalny sprzymierzeniec w walce z łupieżem. Włosy otulone henną chronione są przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych, takich jak zanieczyszczenia powietrza i promienie UV.